Praca w Niemczech – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem.

 

Kiedy zdecydowałeś/łaś się na wyjazd zarobkowy do pracy w Niemczech, zrozumiałe, że możesz mieć pewne obawy i czuć się niepewnie. Przychodzimy z pomocą i w tym wpisie postaramy się zawrzeć pigułkę wiedzy dotyczącej pracy w Niemczech w ogóle i pracy w Niemczech w 2022 roku.

Dowiesz się m.in.:
Jakich sytuacji lepiej unikać podejmując pracę w Niemczech.

Co powinieneś wiedzieć o wymianie walut? Kiedy wymieniać złotówki na euro?

Jakie są różnice kulturowe czy prawne, o których warto pamiętać, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?


Pewna praca w Niemczech – z kim wyjechać?

 

Podejmując decyzję o wyjeździe do pracy w Niemczech musimy przede wszystkim rozważnie wybrać przyszłego pracodawcę. Ponieważ z podjęciem pracy w Niemczech może wiązać się konieczność znajomości prawa pracy w Niemczech, wypełniania wielu dokumentów czy organizowania transportu, polecamy zatrudnienie przez pewną agencję pracy czy agencję rekrutacyjną do pracy w Niemczech, która ma biura w Polsce. W ten sposób zapewniamy sobie spokój od formalności. Firmy, takie jak Remax, oferują pracę w Niemczech z zakwaterowaniem, dzięki czemu, nie musimy szukać mieszkania na własną rękę oraz płacimy mniej. Ponadto agencja rekrutacyjna Remax, zapewnia transport do Niemiec oraz transport z Niemiec do Polski.
Dodatkowo, wyjeżdzający z agencją do pracy w Niemczech mogą liczyć na opłacone ubezpieczenie w Niemczech.

 

Wyjazd do pracy w Niemczech to poznanie innej kultury.

 

Przygotowując się do wyjazdu do pracy do zagranicę czy do pracy w Niemczech warto poznać bliżej kraj, w którym planujemy podjąć pracę. Oczywiście, Niemcy to nasz bliski sąsiad, jednak wielu z nas, przed pierwszą pracą w Niemczech, może nie wiedzieć wiele o tym, jak wygląda życie w Niemczech.
Na początek warto pamiętać, ze Niemcy to naród który przywiązuje wagę do przestrzegania zasad. Tak więc decydując się na wyjazd do pracy w Niemczech, przestrzegaj reguł życia społecznego. Czekaj na zielone światło na przejściach dla pieszych, nie chodź po ścieżkach przeznaczonych dla rowerzystów. Jeśli planujesz jeździć do pracy na rowerze, zawsze musisz mieć sprawne tylne i przednie światło ze względów bezpieczeństwa. Przyłapanie na jeździe po ciemku lub przejechanie na czerwonym świetle skutkuje wysokimi mandatami.

Jeśli wyjeżdżasz do pracy w Niemczech w większym mieście, i planujesz poruszać się komunikacja publiczną, zawsze kupuj bilety i nie zapomnij skasować ich w środku komunikacji. Jeśli zamierzasz regularnie korzystać z transportu publicznego, warto zaopatrzyć się w jeszcze tańszy bilet tygodniowy, który wymaga skasowania tylko przy pierwszym użyciu.
Dobrze również znać strefy komunikacyjne w większych miastach w Niemczech. Jeśli podejmujesz pracę np. w Monachium, musisz sprawdzać w jakich strefach miasta znajdują się miejsca, do których chcesz się dostać. Monachium uprościło swoje strefy, ale nadal ma około 20 rodzajów biletów na transport publiczny, więc łatwo się pogubić.

 

Praca w Niemczech, a podstawowe zasady kultury pracy.

 

Jedną z zasad, która jest bardzo ważna w pracy w Niemczech, jest punktualność. Jeśli zamierzasz pracować jako np. magazynier w Niemczech, wyjedź do pracy z odpowiednim zapasem czasu, aby się nie spóźniać. Niemieccy pracodawcy naprawdę nie lubią spóźnialskich. Podobnie jest z końcem dnia pracy w Niemczech. Nie należy nigdy wychodzić przed czasem ustalonym w niemieckiej umowie o pracę. Jeśli pracujesz do 15:00, wychodź z pracy dokładnie o tej godzinie.

Niemcy byli pionierami w kwestii sortowania szkła, papieru, plastiku itp. w różnokolorowych pojemnikach do recyklingu. Dlatego pamiętaj o sortowaniu w Niemczech swoich śmieci. Wrzucanie butelki do pojemnika na papier lub odwrotnie jest zdecydowanie nie na miejscu. Również szkło jest sortowane według kolorów. Jeśli szklane lub plastikowe butelki podlegają kaucji, możesz otrzymać niewielki zwrot zwracając je do supermarketu. Jeśli nie zależy Ci na kaucji, to zamiast wyrzucać butelkę, która podlega zwrotowi, połóż ją obok lub na wierzchu kosza, ponieważ ktoś inny może z chęcią odebrać pieniądze.

Jeszcze do niedawna zakupy dla osób pracujących w Niemczech w mniejszych miejscowościach wiązały się z koniecznością posiadania gotówki. Jednak pandemia zmieniła ten obraz i obecnie w prawie każdej piekarni i kiosku można płacić kartą. Wciąż jednak warto mieć przy sobie gotówkę, ponieważ sklepy nie zawsze mogą przyjmować wszystkie karty. Warto też sprawdzić, które bankomaty pobierają mniejszą opłatę za wypłatę pieniędzy, ponieważ niektóre mają dość wysokie opłaty. Kawiarnie są często otwarte przez cały weekend, ale większość sklepów, supermarketów i aptek jest zamknięta w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy. Niektóre kioski i sklepy na stacjach kolejowych i benzynowych sprzedają podstawowe artykuły, nawet w niedzielę, a czasami są otwarte 24 godziny na dobę.

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy część zarobków z pracy w Niemczech przeznaczają na tytoń, pamiętaj, że palenie nie jest w modzie w Niemczech.
Od kilku lat palacze nie mogą zapalić w kawiarniach i restauracjach – jest to zasada powszechnie akceptowana, choć sytuacja w pubach i barach jest nieco bardziej skomplikowana. Niektóre z nich mają wydzielone wewnętrzne lub zewnętrzne miejsca dla palaczy, natomiast bary o powierzchni mniejszej niż 75 m2 mogą ograniczyć wstęp do osób powyżej 18 roku życia i ogłosić się prywatnymi klubami dla palaczy. Z reguły niemieccy palacze są mniej skłonni do akceptowania lokali całkowicie niepalących, a osoby niepalące są mniej wybredne, jeśli chodzi o palenie w miejscach typu party lub na zewnątrz. Nie wolno też palić na placach zabaw.

 

Niemiecka flaga na szczycie zabytkowego budynku.

 

Praca w Niemczech – zarabiaj w euro!

 

Zazwyczaj osoby, które decydują się na oferty pracy w Niemczech, chcą oszczędzić i przywieźć do kraju jak najwięcej pieniędzy. Przyda się więc wiedza o tym, jak oszczędzić na jedzeniu pracując w Niemczech. Jeśli nie jesteś fanem gotowania, szukaj tanich barów z przekąskami, które można znaleźć na prawie każdej ruchliwej ulicy, dworcu kolejowym i rynku – nawet na parkingach. W stereotypach o Niemczech i jedzeniu kiełbasy jest trochę prawdy. Tak – Niemcy jedzą dużo wurstów, z regionalnymi specjalnościami takimi jak Blutwurst (kaszanka) w Kolonii i Currywurst (kiełbasa z sosem curry). Innym świetnym źródłem niedrogiego jedzenia w drogich miastach są miejsca serwujące różne kuchnie świata. Nie są to już tylko lokale z kebabem i chińskim jedzeniem na wynos. Popytaj, a być może trafisz na maleńki lokal, w którym za kilka euro podadzą Ci miseczki makaronu arrabbiata z chili i bazylią lub subtelnie przyprawione tajskie curry, świeżo wyjęte z woka.

 

Oferujemy pracę bez języka, ale kilka zwrotów po niemiecku warto znać.

 

Podczas gdy Berlin jest pełen języków świata, od hiszpańskiego po arabski, a większość ludzi mówi po angielsku, w pozostałych częściach kraju nie zawsze tak jest. Przyda ci się znajomość kilku podstawowych zwrotów, abyś nie czuł się zupełnie zagubiony. Rozmówki i aplikacje na telefon na pewno się przydadzą. Oczywiście szyldy są napisane po niemiecku, więc warto znać kilka podstawowych zwrotów, na przykład Damen (panie), Herren (panowie), Apotheke (apteka) i Polizei (policja). Ponadto warto pamiętać, że w różnych rejonach Niemiec rodowici mieszkańcy mówią różnymi dialektami. Jeśli już kiedyś pracowałeś np. w Bawarii, a tym razem odpowiedziałeś na ogłoszenie na pracę w Hanowerze, możesz spodziewać się, że lokalni Niemcy będą mówić inaczej.

 

Duża wypłata w euro

 

Zarabiasz w euro na pracy w Niemczech? Pomyśl o korzystnej wymianie!

 

Teraz trochę o pieniądzach. Wyruszając do pracy w Niemczech, powinieneś pomyśleć o tym, żeby zabrać ze sobą trochę pieniędzy na początek. Dobrze jest wymienić złotówki na euro jeszcze w Polsce, ponieważ w Niemczech kurs będzie mniej korzystny. Ponadto w dużych miastach Niemiec z wymianą gotówki nie będzie problemu, ponieważ jest tam dużo kantorów i punktów wymiany walut. Jednak w mniejszych miejscowościach, które również oferują pracę w Niemczech z dobrymi zarobkami, kantorów nie ma już zbyt wielu. Oczywiście w Niemczech są banki, w których można wymienić złotówki na euro, jednak polecamy zabrać ze sobą kilka euro jeszcze z Polski.
Kiedy już zarobisz spore pieniądze na pracy w Niemczech, może pojawić się problem odwrotny – zamiany euro na złotówki. Jak wymienić zarobione euro na polską walutę? Przede wszystkim ogólna zasada brzmi: poczekaj na dobry kurs euro do złotego. Tutaj nie warto się śpieszyć, a lepiej obserwować kursy walut.
Jeśli zaś często wyjeżdżasz do pracy do Niemiec, pomyśl o wymianie zarobionych pieniędzy w kantorze internetowym. Takie kantory często mają korzystniejsze kursy w stosunku do stacjonarnych. Jedyna „wada” internetowej wymiany, to to, że musisz mieć założone konto walutowe, co czasami trochę kosztuje.
Kantor internetowy to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy pracują w Niemczech, a pieniądze często wysyłają rodzinie, która została w Polsce. Przekazy pocztowe często wiążą się z wysokimi opłatami oraz trudniej nadać taki przekaz z mniejszej miejscowości.

Mamy nadzieję, że rady zawarte w tym wpisie pomogą Wam w pierwszym wyjeździe do pracy w Niemczech i będą przydatne dla tych, którzy dostali pierwszą pracę w Niemczech.